Пошук

Громадський бюджет

Рішення "Про Громадський бюджет (бюджет участі) Мокрокалигірської сільської  об’єднаної територіальної громади на 2019-2020 рік"

(дата оприлюднення 17.10.2019р.)

Положення про громадський бюджет (бюджет участі) в Мокрокалигірській сільській  об’єднаній територіальній громаді                                                       Додатки

(дата оприлюднення 17.10.2019р.)

Програма "Громадський бюджет (бюджет участі) в Мокрокалигірській сільській  об’єднаній територіальній громаді на 2019-2023 роки

(дата оприлюднення 17.10.2019р.)

ПРЕС-РЕЛІЗ

14 квітня 2020 року відбулось  онлайн-засідання "круглого столу" «Громадський бюджет в ОТГ Черкащини – стан справ і перспективи розвитку» .

Його учасниками стали експерти громадського бюджету, представники громадськості і влади з Черкащини. Під час обговорення вони підбили підсумки реалізації проєкту «Впровадження та розвиток громадського бюджету в об’єднаних територіальних громадах Чернігівської та Черкаської областей», що спрямований на посилення довіри між жителями громад і владою, підвищення рівня відкритості та прозорості місцевих рад шляхом впровадження громадського бюджету. Завдяки проєкту у Степанківській, Червонослобідській, Набутівській, Мокрокалигірській та Соколівській ОТГ відбулися низка заходів – тренінги, консультаційні зустрічі із представниками місцевої влади, активістами, марафони з написання заявок на громадський бюджет. Також громадам надано методичні рекомендації щодо впровадження громадських бюджетів. Координаторка Анна Ніколенко-Баєва та тренерка проєкту Людмила Проценко підкреслили, що проєкт можна вважати успішним, оскільки в усіх громадах, які були залучені до участі, відбулося впровадження громадського бюджету.

На сьогодні громадський бюджет в ОТГ Черкащини має низку загроз - низька поінформованість та інертність місцевих жителів у процесах прийняття рішень на локальному рівні, іноді відсутність політичної волі у місцевої влади до якісних змін за участю громадян, надзвичайні ситуації (в тому числі нинішня пандемія, боротьба з якою вимагає додаткових фінансових ресурсів на місцях). Однак основними є можливості громадського бюджету, насамперед, діалог і співпраця органів влади та місцевих жителів, наголошувалася під час онлайн-засідання "круглого столу".

 

Проєкт «Впровадження та розвиток громадського бюджету в об’єднаних територіальних громадах Чернігівської та Черкаської областей» реалізується ГО «Асоціація демократичного розвитку» за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

 

Прес-реліз марафону з написання проектів:

 «Як написати проект під громадський бюджет»

07 лютого 2020 року в приміщенні Будинку культури Мокрокалигірської ОТГ відбувся марафон по підготовці проектів під громадський  бюджет. Під час заходу присутні отримали об’єктивну інформацію щодо особливостей запровадження громадського бюджету на території ОТГ, та дізнались про суму, які виділено на запровадження Програми Громадського бюджету цього року. Також було роз’яснено процедуру проведення голосування за ідеї, що будуть проходити етап голосування.

Під час заходу мешканці територіальної громади, які прагнуть  зробити життя в громаді комфортнішим, оформили свої ідеї в проекти, та попрактикувалися в просуванні своїх ідей серед однодумців.

Захід відбувся в рамках проекту «Впровадження та розвиток громадського бюджету в об’єднаних територіальних громадах Чернігівської та Черкаської областей», який ГО «Асоціація демократичного розвитку», реалізує за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.


Що таке бюджет участі (громадський бюджет)?

Ви давно хочете, щоб у вашій громаді з’явився простір для відпочинку молоді чи організації дозвілля населенню? Мрієте, щоб встановили велодоріжку або маєте інші соціально-важливі ідеї? Тоді бюджет участі – ваш шанс зробити свій внесок у розвиток Мокрокалигірської ОТГ.

В умовах, коли в свідомості громадян виникає бажання активного залучення до розвитку громади світовий досвід приходить на допомогу.

Понад 1510 міст на всіх континентах вже більш як 20 років втілюють ідею партиципаторного бюджетування (від  англ. слова «participate» – "брати участь") або, звичною для нас мовою, громадського бюджету чи бюджету участі.

Україна ж побачила перспективу лише в 2015 року, але активно переймає світовий досвід та намагається перейти на європейський спосіб бюджетування. Наша держава лише набуває практичні навички та знання щодо громадського бюджетування. Все змінилось три роки тому, коли Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ приїхала в Чернігів, Черкаси та Полтаву з проектом "Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності та встановлення належного партнерства з органами влади".

Саме в безпосередній активній участі свідомих громадян у житті власної громади і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.

За останній рік такий простий механізм впливу на владу здобув прихильність у багатьох містах України. Крім перших ініціаторів (Чернігів, Черкаси, Полтава), Бюджет участі  вже діє в більш ніж 20 містах, а в 13 - знаходиться в процесі впровадження. Для населення така можливість  впливу на прийняття органами місцевого самоврядування рішень – це певний тест на потенціал мобілізації громади у встановленні партнерських відносин з органами місцевої влади.

Мешканці, депутати, представники органів місцевого самоврядування, члени громадських організацій обговорюють пріоритети розвитку громади, які надає бюджет участі. Після консультацій та обговорень у громади формується бачення сторонами, які ідеї слід реалізувати першочергово місцевій владі. Простими словами «бюджет участі» – це можливість громади реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти.

 

Етапи реалізації проекту

У бюджеті Мокрокалигірської об’єднаної територіальної громади щороку передбачатимуться гроші, тобто загальний обсяг Бюджету участі на реалізацію громадських проектів в розмірі 1 %  від доходів загального фонду бюджету об’єднаної територіальної громади без урахування міжбюджетних трансфертів, але не менше 150,00 тис. грн.. та оголошується щороку під час голосування за бюджет громади.

Ви даєте ідею та її технічне обґрунтування, а реалізовує її місцева влада за бюджетні кошти. Головне, щоб вашу ініціативу підтримала громада ОТГ шляхом голосування. Після подачі пропозиції заявником, проект проходить перевірку. У разі необхідності та  за обов’язкового погодження з автором, до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли верифікацію (перевірку), будуть представлені для голосування громадськості.

Важливо те, що власне мешканці Мокрокалигірської ОТГ своїм голосуванням обиратимуть кращі проекти. Після затвердження бюджету ОТГ на наступний рік будуть визначені структурні підрозділи виконавчого комітету Мокрокалигірської сільської ради, відповідальні за виконання проектів-переможців. Реалізація проектів відбуватиметься протягом 2018 року, проводитиметься контроль за виконанням завдань, а по завершенню буде здійснено публічний звіт. 

Основні вимоги до проектної пропозиції:

  • одна заявка – один об’єкт;
  • вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 5 000,00 грн. до 50 000,00 грн. на 1 проект та повинна бути втілена протягом одного календарного року;
  • якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, то вона має належати до власності територіальної громади Мокрокалигірської ОТГ;
  • реалізація проектної пропозиції можлива лише в тому випадку, якщо вона спрямована на користь всіх громадян, а не на конкретну особу та не має на меті отримання прибутку.

Перевага надаватиметься, на сам перед, тим проектам Бюджету участі, які фінансуватимуться за рахунок коштів Мокрокалигірської ОТГ, що спрямовані на:

- благоустрій територій Мокрокалигірської ОТГ,
- організацію дозвілля,

- заходи з енергозбереження,

- покращення екологічної ситуації на території Мокрокалигірської ОТГ,
- інші суспільно-корисні соціальні проекти.

 

Як обиратимуться переможці?

За кращі проекти голосуватимуть не депутати, не члени виконкому Мокрокалигірської сільської ради, а виключно фізичні особи, тобто мешканці Мокрокалигірської  ОТГ. Як вже повідомлялося, всі заявки, які відповідатимуть вимогам, будуть розміщені на офіційному сайті Мокрокалигірської  сільської ради. Віддати свій голос зможуть під час електронного голосування на сайті, а також заповнивши спеціальний бланк у Мокрокалигірській сільській раді чи в іншому місці на території громади (точні адреси будуть оприлюднені напередодні старту голосування). Важливо, що мешканці Мокрокалигірської ОТГ зможуть проголосувати  тільки за 1 проект – «один голос – один проект».

 

Поради від експертів

Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя в Мокрокалигірській ОТГ в рамках бюджету участі необхідно чітко обрати об’єкт, який можна змінити на краще. Об’єкт необхідно обрати такий, що буде цікавий для більшості жителів Мокрокалигірської ОТГ й не викликатиме супротиву в громаді.  Ідея повинна бути реалістичною, адже бюджет ОТГ завжди обмежений (вартість проектної пропозиції повинна бути  становити  від 5 000,00 грн. до 50 000,00 грн. на 1 проект). 

Важливим є те, щоб ініціювала ідею може не лише одна людина, а й група відповідальних громадян, які вболівають за свій об’єкт чи ініціативу. 
Після підготовки проектної пропозиції необхідно переконати жителів Мокрокалигірської ОТГ, щоб вони підтримали ініціативу на голосуванні. 

Необхідно написати у проектній заявці максимальну конкретику, щоб громадяни, які обиратимуть найкращу ідею, чітко бачили результат. Найкращий варіант – візуалізація задуманого (макет, малюнок, ескіз тощо). 

Найголовніше у бюджеті участі – довіра до  місцевої влади, яка реалізовуватиме проектні пропозиції переможців голосування. Адже у цьому процесі не мають важелів впливу ані чиновники, ані міський голова. Безпосередню участь приймають лише мешканці Мокрокалигірської ОТГ.

 

Трохи історії

Модель «бюджету участі» виникла у 1987 році. Протягом 10 років вона тестувалася у різних містах Бразилії. У 1997 – 2000 рр. ідея участі громадян у розподілі бюджетних коштів поширилася Латинською Америкою, а з 2000 р. – досягла країн Північної Америки, Європи, Африки, Азії та Австралії. 

У Польщі громадський бюджет запрацював у 2011, а в Україну поняття прийшло лише у 2015 року. За підтримки Фундації ПАУСІ міста Чернігів, Черкаси та Полтава запровадили бюджет участі  у рамках Проекту «Партиципаторний бюджет – можливості для підвищення громадської активності і встановлення справжнього партнерства з органами влади» (за сприяння Польсько-канадської програми підтримки демократії). 

В Мокрокалигірській ОТГ «бюджет участі» запроваджується з 2019 року. Положення про бюджет участі в Мокрокалигірській ОТГ депутати підтримали на 46 черговій сесії Мокрокалигірської сільської ради 11 жовтня 2019 року. Крім того, у громаді  2019 році відбувалися  навчальні семінари до участі яких  приєднувалися всі охочі. Проєкт реалізовується в Мокрокалигірській ОТГ за підтримки ГО "Асоціація демократичного розвитку" в рамках проєкту «Впровадження та розвиток громадського бюджету в об’єднаних територіальних громадах Чернігівської та Черкаської областей», за фінансової підтримки Фонду сприяння Посольства США в Україні .

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Хто відвідує наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь